SIK SORULAN SORULAR -----05056250023----

Ürünlere nasıl sahip olabilirim?

Petra çatısı altındaki ürünlere mağazalardan ulaşamazsınız. Petra A.Ş çatısı altında yer alan ürünlerini çok katlı pazarlama sistemini kullanarak ürün almak isteyen müşterilerine doğrudan satış temsilcileri kanalıyla ulaştırmaktadır. Eğer sizde ürünlerimi kullanmak istiyorsanız, irtibat numaramızdan  bizi arayabilir, sizinle irtibata geçebilmemiz için form gönderebilirsiniz.

 

Doğrudan satış sistemi nedir?

Dogrudan Satış sistemi ürünlerin arada   perakendeci veya toptancı gibi aracılar olmadan doğrudan üreticiden tüketiciye sunulmasıdır. Bizim  sistemimizde tüketici evinde alışveriş yapmanın kolaylık ve rahatlığını temsilciden kişisel hizmet alarak yaşar.

 

Ödeme seçeneklerim nedir?

Online mağazamız bütün bankaların,  havale, EFT ödemelerini ve posta çekini kabul eder. Kredi kartı ödeme formumuzu doldurarak (212) 509 48 88 nolu faksa gönderebilirsiniz. Kredi kartınızdan alınan ürünlerin  ödemesi alındıktan sonra istediğiniz adrese gönderilecektir. Ürünlerin kapıda Teslim alındığında nakit Ödeme seçeneği tercih edildiğinde, ürün tesliminde, nakit ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

 

Siparişlerim tarafıma nasıl ulaştırılacak?

Siparişlerinizi verdikten sonra 5 gün içinde ürünleriniz tarafınıza kredi kartı ile ödeme formunda belirttiğiniz adrese PETRA A.Ş.'nin anlaşmalı olduğu kargo firmaları tarafından teslim edilecektir. Elde olmayan nedenlerden kaynaklanan gecikmeler tarafınıza bilgilendirilecektir.

 

Kapıda teslimde nakit ödeme nasıl gerçekleşiyor?

Bu ödeme seçeneği tercih ettiğinizde; ürünü teslim aldığınızda bedelini nakit ödeme ile gerçekleştirebilirsiniz. Kargo yetkilisi, ürünlerin siparişini veren kişinin kimlik kartını  ibrazını etmeden ürünü hiçbir şekilde teslim etmeyecektir. Bu sebeple sipariş verirken üye ya da ürünlerin teslimatını alacak kişi bilgisi / fatura / adres bilgilerinizi tam olarak giriniz. Ürünlerin ödemesini yapmadan önce Kargo görevlisinden, kimlik ibrazı isteme hakkınız vardır.

 

Ürün teslimatı yapılacağı gün teslimat adresinde bulunmuyorsam ne yapmalıyım?

Teslimat yapmak için gelen kargo şirketi belirttiğiniz teslim adresine geldiğinde sizi bulamaz ise müşteri adına düzenlenmiş “ Müşteri Ziyaret Notu” formunu bırakır. Sipariş edilen ürünlerin  alıcısı en az 3 gün içerisinde kargo şirketine telefon eder ve randevulaşılan saatte kargo şirketi görevlisi teslimatı anlaşılan saatte yapar.

 

Siparişim elime ulaşmadı, ne yapmalıyım?

Siparişinizin elinize ulaşmaması halinde info@ptr.com.tr mail adresimize mesaj göndermeniz veya (212) 444 77 88 nolu telefonu aradığınızda konuyla hemen ilgilenilecek ve size detaylı bilgi verilecektir.

 

Ürünlerimiz ile ilgili olarak iade, değişim ve İptal talepleriyle ilgili aşağıda belirtilen işlemleri tekrar hatırlatırız;

  1. Sipariş verdiğiniz tarihte firmamıza ilettiğiniz iptal talepleriniz, ürünleriniz kargoya verilmediği takdirde işleme alınacaktır.
  2. bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma vesair durumları olmaması ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile değişimini ve iadesini yapabilirsiniz.
  3. Ürün değişimlerinde kargo ücretini her iki yönde de müşteri üstlenir.
  4. Sipariş ürünlerinizi  teslim aldıktan sonra, üründe bir hata olduğunu tespit etmeniz durumunda kargo bedelini ödeyerek bize iade etmeniz gerekmektedir.
  5. Gönderilen ürün incelenir, üretim kaynaklı bir hata tespiti yapılması sonucunda ürün değiştirilerek, kargoya vermiş olduğunuz bedel firmamız tarafından kendi hesabınıza aktarılır. Yeni ürünün çıkışı kargo bedeli olmadan adresinize yapılır.
  6. Tüm ürünler üretim ve montaj hatalarına karşı 2 yıl garantilidir.
  7. Lütfen kargonuzu teslim aldıktan sonra ürünlerinizin eksiksiz tam ve hatasız olduğunu kontrol ediniz. Eksik veya hatalı olduğunu düşündüğünüz kargolarınızı teslim alınan tarih itibari ile 15 gün içerisinde merkeze yazılı bildiriniz.
  8. İade, değişim ve arızalı ürün gönderimlerinizi kargoya;
  9. Satın aldığınız ürünleri fatura kesim tarihinden sonraki 7 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirsiniz.
  10. Satın aldığınız ürünleri 15 gün içerisinde, ürünün ambalajında herhangi bir açılma,

              a)   Ürünlerinizle birlikte gelen irsaliyeli faturanız,

              b)   Kargodan almış olduğunuz makbuz, fatura,

              c)    Şikâyetinizi aktaran bir not ile birlikte veriniz. İptal, iade ve değişim  taleplerinizle ilgili yukardaki maddelerden birinin eksik olması halinde talebinizi karşılamakta sıkıntı yaşayabiliriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.