*Çağımızın hastalığı Depresyona Pasiflora ile bitkisel destek

Pasiflora nedir? 

 

Passiflora incarnata anayurdu tropikal Amerika olan çiçekleri sedatif (uyku düzenleyici) ve antispazmotik (spazm giderici,gevşetici)  olarak etki gösteren bir bitkidir. Geleneksel tıpta anksiyolitik, sakinleştirici ve antispazmotik (spazm giderici) olarak kullanılır. Ağızdan psikosomatik hastalıkların (psikolojik nedenlere bağlı vücutta oluşan rahatsızlık verici durumlar) ve uykusuzluğun tedavisi endikasyonlarındaki kullanımı Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preperatların  hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyon ve Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperatifi (ESCOP) tarafından onaylanmıştır.

 

Pasiflora nın faydaları nelerdir?

Pasiflora ekstresindeki maddeler sedatif(uyku düzenleyici)  ve antispazmodik( gevşetici)  etki gösterirler. Doğal kaynaklı bir madde olan Passifloraekstresi, kimyasal yollarla elde edilen sentetik sakinleştiricilere göre yan etki ve alışkanlık oluşturma riski bakımından daha güvenilirdir.

 

Valerian nedir?

Sakinleştirici ve uyku verici  olarak dünyada çok yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Çeşitli hastalıklardaki kullanımı eski tarihlere kadar uzanır. Almanya’da minör sedatif olarak onaylanmıştır. Amerikan farmakopesisinde yer alır ve FDA tarafından  güvenli bir madde olarak tanımlanmaktadır.

 

Valerian faydaları nelerdir?

Sedatif (uyku düzenleyici)  ve anksiyolitik (sakinleştirici) olarak kullanılmaktadır.

Pasiflora ve Valerian kimler kullanmalıdır?

- Menopoz döneminde sıcak basması, ruhsal sıkıntı ve gerginlikler, uykusuzluk gibi şikâyetleri olan bayanlar

- Adet görme döneminde ağrı, sinirlilik, gerginlik şikâyeti olan bayanlar

- Huzursuzluk ve endişe gibi rahatsızlıkları bulunanlar

- Uykuya dalmakta zorluk çekenler ve uykusuzluk nedeniyle kronik yorgunluğu bulunanlar

 

Uykusuzluk (insomnia)  nedir ve neden önemlidir?

Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olup, yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Uykuya dalamama veya uyumada güçlük, yani uykusuzluk (insomnia) her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir. Uykusuzluk her yaşta görülebilir. En sık kadınlar ve ileri yaştaki kimselerde görülür.

 

Uykusuzluk nasıl sorunlara yol açabilir?

İnsanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet (sinirlilik hali ), dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Uyku bozukluğu bazı insanlarda kronik hale gelip çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Uyku bozuklukları trafik ve iş kazalara neden olabilileceği nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bazı uyku bozuklukları uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açar.

Uykusuzluğa neler sebep olabilir?

1-Psikolojik faktörler

2-Yaşam tarzı

3-Çevresel faktörler

 

Uykusuzluk ile ilgili ne zaman yardım alınmalıdır?

Eğer uyku bir aydan daha uzun süredir bozuksa ve günlük işlevleri bozuyorsa yardım arama zamanı gelmiştir. Doktora başvurulabilir ve bir uyku hastalıkları uzmanı ile görüşülebilir. Uykusuzluğun nedenlerinin ortaya konulması faydalı olacaktır.

 

Uyku ilaçları hangi durumlarda fayda sağlar?

Kronik uykusuzluk:  Sebebi tahmin edilemeyen uzun süredir yaşanan uykusuzluk

Akut stres: Geçirilmiş travmatik bir stres durumunda çekilen uykusuzlukta

Tahmin edilebilir stres:  Sınava çalışma dönemleri, satış odaklı çalışanların yaşadıkları dönemsel stres gibi durumlara bağlı  uykusuzlukta

Vardiyalı çalışma: Gece bekçiliği, güvenlik, nöbet usulü çalışma şekli olanlarda

 

Anksiyete nedir?

Anksiyete veya endişe, canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı halidir.

 

Anksiyete belirtileri nelerdir?

Fiziksel belirtiler:  Terleme, titreme, çarpıntı vs. gibi bedensel belirtileri görülebilir. Kan basıncı ve kalp atışının artması, terleme, kas gruplarına ani kan akışının hücum etmesi nedeniyle kaslarda gerginlik, bağışıklık ve sindirim sistemi fonksiyonlarının yavaşlaması gibi fiziksel etkileri vardır. Bunların dışında mide bulantısı, el ve ayaklarda soğukluk, titreme -üşüme hissedilir.

 

Duygusal belirtiler:  Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel), fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumu, hastalık korku ve panik hissine neden olur. Kişi kendisine her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle bakar ve  moral seviyesi en alt düzeydedir. Davranışsal olarak ise hasta, Anksiyete kaynağından kaçma eğilimi gösterir.

Anksiyete tedavisi nasıl yapılır?

· Medikal (ilaç ) tedavisi

· Bitkisel tedaviler

· Aromaterapik masajlar

· Telkin yöntemleri

· Nefes egzersizleri

 

Sonuç olarak Pasiflora ve Valerian;

  • Huzursuzluk, endişe, adet görme ve menopoz dönemindeki ruhsal sıkıntı ve gerginlikler, uykusuzluk gibi şikâyetlerin giderilmesinde destekleyici olarak kullanılır.3,4

· Uyku kalitesini artırır. Uykuya dalmayı kolaylaştırır.

· Anksiyeteyi azaltır.

· Huzursuzluk, endişe gibi ruhsal sıkıntılı durumların giderilmesine yardımcı olur.

  • Menapoz döneminde sıcak basmalarının giderilmesine yardımcıdır.

· Menapoz ve adet dönemindeki sıkıntıların giderilmesine yardımcıdır.

 

İçindekiler; (1 Kapsülde) Miktar Pasiflora (Passiflora incarnata) Ektresi 300 mg Valerian (Valeriana officinalis) Ektresi 170 mg İçindekiler: Her bir kapsül; Pasiflora (Passiflora incarnata) ektresi, Valerian (Valeriana officinalis) ektresi, hacim arttırıcı (Mikrokristalin selüloz), topaklanmayı önleyici (Yağ asitlerinin magnezyum tuzu) içermektedir. Günlük tavsiye edilen  kullanım  dozu: 1 kapsül bir bardak su ile ağız yoluyla alınır.

 

Uyarılar: Tavsiye edilen günlük dozu aşmayın. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme döneminde ve hastalık veya ilaç kullanmanız gerektiğinde doktorunuza danışın. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Saklama Koşulları: 25°C altındaki oda sıcaklığında ve kuru yerde saklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.