*Kırmızı Reishi Ölümsüzlük mantarı
Ölümsüzlük mantarı (Kırmızı Reishi Mantarı) kapsül

 

Ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen kırmızı reishi mantarı Çin ve Japonya’da yaklaşık 2000 yılı aşkın süredir kullanılan en eski mantar türüdür. Reishi yenilebilir bir mantar değildir. Kırmızı Reishi mantarı meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde  dokuz (9) aylık gibi bir sürede yetiştirilir.

 

 Reishi mantarı yumuşak,  belirgin bir gövdesi (sapı) olmayan, düz ve kırmızı parlak bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır

 

Sadece Kırmızı Reishi mantarında bulunan ve mantara acı-buruk tadı veren triterpenlerin (ganoderik asitler), bu mantarı özel kılan önemli bir özelliktir. İçeriğinde germanyum, lanostan, sterol, adenosin, pantothenic asit,  canthaxanthin, lucidenik ve lineloik asitler gibi bioaktif maddeler bulunur.

 

Kırmızı Reishi Mucize Mantarının Kanser Üzerine Etkileri:

 

Kanserli hücreler, anormal büyüme hızları ile dikkat çeker. Normal hücrelerin nasıl kanserli hücrelere dönüştüğü tam kesin olarak belirlenmemesine rağmen, bunun bir viral orijine bağlı olduğu veya muhtemelen vücudun doğal korunma sisteminde (bağışıklık sisteminde) bir değişiklik sonucunda olduğu yönünde teoriler vardır. Son tıbbi araştırmalarda bazı insanların genetik olarak kanser risk grubunda olduğu düşünülmektedir. Bu riski taşıyan insanlar yaşlandıkça ve bağışıklık sistemi zayıfladıkları için belli tip kanserlere yakalanma riskleri artmaktadır. Kırmızı Reishi mantarı bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, kanserle savaşta ve de önlemede  görülmektedir.

 

Makrofaj T-hücrelerinin, kanser hücreleri ile daha etkin olarak savaşmasında etkili olmaktadır. Ayrıca Kırmızı Reishide bulunan Beta-1,3-D-glucan ve Beta-1,6-D-glucan isimli polisakkaritlerin,  güçlü anti-tümör etkileri gösterdiği araştırmalarla belirlenmiştir. Sonuçlar kanserin tipine ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Glucan maddesi, bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini sarmasına yardımcı olur; bazı bilim adamları ayni zamanda kanserli hücrelerin sayısını azalttığını da savunmaktadır, böylece de bağışıklık hücreleri bunlarla daha kolay mücadele etmektedir. Bazı çalışmalarda, tümörlerde oranında gerileme kaydedilmiştir.

 

Kırmızı Reishi’ de bulunan canthaxanthin isimli  maddenin de tümörlerin büyümesini yavaşlattığı ifade edilmektedir. Vücudumuz doğal olarak anti-kanser maddeler -interferon ve interleukin 1 ve 2- üretmektedir; Kırmızı Reishinin düzenli tüketiminin, bu anti-kanser maddelerin üretimini teşvik ettiği ve tümör büyümesini önlediği kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishi tüketimi, kanser tedavisinde Radyoterapi ve Kemoterapi esnasında görülen ve hoş olmayan ( saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı, boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi) yan etkileri azaltır veya ortadan kaldırır, bu nedenle kemoterapi öncesinde, sırasında veya sonrasında kullanılabilir. Yapılan bazı çalışmalarda bu etkilerin 95 oranında azaldığı belirlenmiştir. Reishi mantarının sadece bu etkisi bile hastanın moral seviyesinde ve yaşam kalitesinde sağladığı iyileşme ile hastalıkla mücadelede etkin olmaktadır. Diğer reçeteli ilaçlarla kombineli olarak kullanılabilir.

 

Bağışıklık ve endokrin sistemlerini kuvvetlendirerek, kanserli hastalarda tedavinin kesilmesine neden olduğu için çok ciddi komplikasyonlar olan grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, mantarı enfeksiyonlar, hepatit gibi hastalıkları önler; bunların tedavisinde uygulanacak antibiyotikler sonucunda görülebilecek ishal ve diğer problemlerin önlenmesini sağlar.

 

Tümörlere Etkisi:

Tümörün oluşmasında asıl etken immun sistemin bozukluğu veya zayıflığıdır. Ganoderma lucidum immun sistemi düzenleyen ve aktive eden en iyi materyaldir. Önce vücudun bağışıklık sistemini  güçlendirir ve vücudun tümöre karşı kendi  savunma yeteneğini arttırır.

 

Kanser hücreleri üzerine inhibisyon etkisi yapan bileşenleri sayesinde giderek anti tümör ilacı, kanserden koruyucu diyet elemanı ve klasik kanser tedavilerine destek amacıyla kullanılmaktadır.

Geleneksel Uzakdoğu tıbbında ifade edilen faydaları, son yıllarda yapılan bilimsel ve tıbbi araştırmanın sonucunda belirlenen faydaları dikkate alınarak reishi mantarı, Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından kansere karşı tek doğal ilaç olarak kabul edilmiştir.

 Kırmızı Reishi Mucize Mantarının Yaşlılığa Etkileri:

 

Kırmızı Reishi, dolaşım, bağışıklık, sinir, solunum, kas vb. sistemlerde ve mental (akıl, zekâ, zihinsel, ruhsal) kapasitede görülen sorunların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde yardımcıdır. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır

 Düzenli Kırmızı Reishi kullanımı ile:

·       Vücudun biriken toksinlerden ve yağlardan temizlenmesini kolaylaştırır.

·       Kan akışını ve dolayısıyla cilde gelen besin miktarını artırır ve ciltte iyileştirici etkiler gösterir.

·       Güneş yanıklarında, aknelerde ve diğer cilt problemlerinde etkilidir.

·       İnce kırışıklıkları giderir ve yaşlılık lekelerinin rengi açılır.

·       Sürekli kullanım ile uyku düzeninde düzelme ve stres seviyesinde de azalma   görülür.

·       Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin içeriğinde yer alan reishi, güneşin zararlı etkilerine karşı korumada etkilidir.

·       Kemoterapi esnasında yan etki olarak görülen saç dökülmelerini azalttığı testler ile belirlenmiştir

·       Kırmızı Reishi mantarını neden düzenli kullanmalıyız:

·       Günlük yaşamımızı sağlıklı ve moralli sürdürmek

·       Vücudumuzu yaşamda karşılaşacağımız tüm etkilere karşı korumak

·       Yaşın ilerlemesi ile oluşacak problemlerin önüne geçebilmek

·       Bağışıklık, sinir, dolaşım, solunum, sindirim, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek ve bu sistemlerle ilgili yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, bronşit, prostat gibi problemlerle baş edebilmek

·       Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşabilmek için.

·       Böbrekler sodyum, potasyum gibi kimyasalların vücuttaki dengesini sağlar; kanı süzer ve sabit asiditede (PH) kalmasını sağlar. Kırmızı Reishi böbreğin bu düzenleyici fonksiyonlarında yardımcıdır.

·       Erkeklerde yaş ilerledikçe prostatta normal olarak bir büyüme olmaktadır. Bu da normal idrar akışı miktarında azalmaya, gece sık tuvalete çıkmaya ve prostat problemlere neden olabilir. Ayrıca ileri yaşlarda prostat kanseri riski de artmaktadır. Her iki durumda da Prostat Specific Antigen (PSA) seviyesi artmaktadır.

·       Ganoderma Lucidum  en az bir aylık kullanım sonunda PSA  değerinin düşmesine neden olur.

·       Kırmızı Reishi sinir sistemini kuvvetlendiren tek tıbbi mantardır. Kronik strese, yaşlılığa, uykusuzluğa karşı kullanılması önerilir. Hafızayı güçlendirici etkisi var; konsantrasyon eksikliğini giderir ve bu özellikleri nedeni ile yaşlılığa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde veya ilerlemesinin durdurulmasında etkilidir. Sürekli Reishi mantarı kullanımı ile uyku düzeninde düzelme ve  stres seviyesinde azalma görülür. Bu nedenle kullanılan diğer ilaçların birçok değişik yan etkileri, Reishi mantarı kullanımında yoktur. Kırmızı Reishi mantarındaki Adenoin maddesi sinirsel gerginlik içinde olan hastalarda rahatlamaya neden olduğu için Çin’de çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Adenosin aynı zamanda kasları gevşetir, merkezi sinir sistemini rahatlatır.

·       Kırmızı Reishi kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur. Sigara içenlerde, nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel dokusu tahribatının giderilmesinde etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

·       HIV / AIDS ile mücadelede kullanılan ilaçlardaki anti-HIV maddeler, Kırmızı Reishi mantarında bulunmaktadır.

·       Hemoglobin miktarında artışa neden olur

·       Kanı sulandırıcı özelliği nedeni ile pıhtı (Platelet) oluşumunu engeller. (kalp krizi riski azalır.)

·       Alyuvarların kolay hareket etmesini sağlayarak kan akış hızını hızlandırarak damar tıkanıklıklarını önler. ( böylece kalp krizi riski azalır.)

·       Kan ile hücrelere taşınan besin ve oksijen miktarı artar.

·       Yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) düşürülmesinde etkindir. (bu etki araştırmalar ile kesin olarak kanıtlanmıştır.)

·       Ganoderma Lucidum, bünyesinde bulunan Adenosin maddesi sayesinde kandaki kötü kolesterol tabir edilen LDL kolesterolü ve Trigliseridi düşürür, iyi kolesterol olarak tabir edilen HDL kolesterolün yükselmesine yardımcı olur.

·       Strese bağlı ritim bozukluklarını düzeltir.

·       Kandaki şeker seviyelerini düzenler.

·       Diabet, kandaki şeker seviyesi ile ilgili bir hastalık olup iki çeşit diyabet vardır. Tip 1 diyabet insülin üretimindeki azlığa bağlıdır. Tip 2 diyabet ise  yetişkinlerde görülen ve insülin direncine bağlı diyabettir. (genellikle obezite, zayıf beslenme ve eksersiz eksikliği ile ilgilidir).

·       Diabette mücadele insülin veya diğer ilaçlar ile yapılmaktadır olup bunların da ciddi yan etkileri vardır. Kırmızı Reishinin kan şekerini düşürücü etkisi vardır ve Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olur. Yapılan testlerde, bilinen insülin tedavilerine eşdeğer etkiler gözlenmiştir.

·       Ganoderma Lucidum'un Kas ve Kemik Sistemine Etkileri:

·       ü  Ganoderma Lucidum'un düzenli kullanımı, tendon ve kemiklerin doğal olarak güçlenmesinde etkilidir. İleri yaşlarda ki insanlarda  görülen kas ve kemik erimesi gibi istenmeyen semptomların önlenmesinde ve azaltılmasında etkilidir.

 Yukarıdaki etkilerinin yanı sıra;

 Anti bakteriyel, antiviral, anti ülser, antialerjik, antidepresant, antioksidan, ağrı kesici, ateş düşürücü, yaşlanmayı geciktirici, kalp, beyin karaciğer ve akciğer koruyucusu olmasının yanında, hastalıklara direnci artırmakta, Alzheimer, anoreksiya, akne, adet düzensizliği, astım, bronşit, depresyon, epilepsi, hemoroit, hepatit, katarakt, obezite, gut, nezle, romatizma, retinal pigment dejenerasyonu, saç dökülmesi, nefrit gibi birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.